czwartek, 30 czerwca 2011

Baśka Voda c.d.


O Baśka Voda - Dalmacja - Chorwacja

W północno-wschodniej części czarującej Riwiery Makarskiej, około 9,5 km powyżej miasta Makarska, znajduje się popularna wśród turystów letnia destynacja Baska Voda. Baśka Voda to niewielkie ale urocze miasteczko portowe, otoczone magicznymi krajobrazami i już od lat zorientowane turystycznie. Długie, malownicze plaże otoczone pachnącymi lasami sosnowymi i bujną wegetacją śródziemnomorską wzdłóż słonecznego wybrzeża czynią z Baśkiej Vody jeden z najchętniej odwiedzanych odcinków Morza Adriatyckiego. Jedyne w swoim rodzaju piękno błękitnego morza w połączeniu z zielenią pierwotnej natury, gościnność miejscowej ludności, niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku i łagodny klimat śródziemnomorski to wspaniałe warunki by spędzić w Baśka Voda niepowtarzalne i niezapomniane wakacje jak z marzeń.

Korzystne położenie geograficzne Baśkiej Vody czyni z niej atrakcyjny cel turystyczny, nie tylko w okresie letnim. Zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i fani kultury i sztuki będą zadowoleni. Skutkiem dynamicznej i zmiennej historii tych okolic jest ich bogate dziedzictwo kulturowe. Jego najważniejszą częśó stanowią elementy sztuki sakralnej, kościoły i pomniki.


Historia Baśka Voda
Wiadomości i fakty historyczne o Baśka Voda

Najstarsze znaleziska z okolic Baśkiej Vody dowodzą o jej zasiedleniu już w 1700 r.p.n.e. Do pierwszych mieszkańców tych okolic należą prawdopodobnie plemiona indoeuropejskie, przepędzone później przez pierwszych Illiryjczyków. Kolejnymi osadnikami tych okolic byli Rzymianie, około II i III w. p.n.e., których pozostałości zachowały się do dziś w pobliskich miejscowościach Blast i Gradina hill.

4 w.p.n.e. był naznaczony przede wszystkim powtarzającymi się napadami Barbarzyńców na Cesarstwo Rzymskie, w skutek których wybudowano mur obronny wokół osady Gradina.

Około VII w.n.e. w okolicach Baskiej Vody osiedlili się pierwsi Chorwaci. W tym okresie kwitnąca osada Gradina powoli podupadla a jej mieszkańcy osiedlili się u stóp góry Biokovo, gdzie nie brakowało źródeł wody pitnej i urodzajnych ziem.

Z ustaniem barbarzyńskich i pirackich ataków miejscowa ludność powróciła nad adriatyckie wybrzeże, zakładając osadę o nazwie Baska Voda. Do głównych źródeł utrzymania należały wówczas połów ryb, żeglarstwo, chodowla bydła i uprawa roli. Z budową portu w 1912 Baśka Voda zyskała na znaczeniu i z biegiem lat stała się jednym z ważniejszych miast portowych tego regionu. Do jej rozwoju gospodarczego przyczyniła się również budowa ulicy Magistrala w 1968 roku. Pierwszy hotel w Baska Voda, Hotel Slavija, powstał w 1930 roku.

"Złoty wiek" turystyki w Baśka Voda przypada na lata 80-te. Po wojnie domowej miasto musiało jednak zainwestować ogromne sumy w odbudowę zniszczeń. Dzięki temu Baśka Voda jest na dzień dzisiejszy wymarzonym celem wakacyjnym i urlopowym dla wszystkich marzących o spokojnym i odprężającym urlopie.

http://www.baskavoda24.com

Brak komentarzy: