poniedziałek, 11 stycznia 2010

Moja ostatnia fascynacja

Gustav Klimt


Malarz i grafik, przedstawiciel Art Nouveau i twórca Secesji, urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten. Studiował w Kunstgewerbeschule - Wiedeńskiej Szkoły Sztuk Stosowanych. Jeszcze podczas studiów profesorowie, którzy docenili jego zdolności polecali go klientom, dla których wykonywał drobne prace zlecone jak zdobienie porcelany czy ilustracje. W 1883 roku, już po ukończeniu studiów, otwiera pracownie sztuki dekoracyjnej Künstlercompanie - Firmę Artystów. Projektują wystroje oficjalnych gmachów, teatrów, pałaców i kościołów. W 1888 Klimt zdobywa Złoty Medal za swoja twórczość dekoracyjną w Wiedniu, a w 1890 roku nagrodę Cesarza za obraz przedstawiający wnętrze starego teatru cesarskiego Burgtheather. Klimt staje się uznanym twórcą i mimo młodego wieku uważany jest za jednego z wielkich artystów swoich czasów. W latach 1891-1897 jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Wiedeńskich. Chce zmienić to konserwatywne środowisko twórcze, ale bez rezultatu. W 1897 roku wspólnie z innymi artystami (m.in. J. Hoffmann, C.Moll, K.Moser, O.Wagner) tworzy nową, radykalną grupę artystyczną przeciwstawiającą się akademizmowi, Secesję Wiedeńską.Klimt został jej pierwszym prezesem.
Od najwcześniejszych prac Gustav Klimt jest piewcą kobiecego piękna. Kobieta w obrazach Klimta to ucieleśnienie pasji i lęku, tajemnicy i wewnętrznego ciepła. Przepojone erotyzmem wizerunki kobiety fatalnej, dzieła podkreślające zmysłowość kobiet, kontrast śmierci i erotyzmu wymagają od odbiorcy własnej interpretacji. Prace Klimta były często niedopuszczane do odbioru za skandalizującą tematykę.

Najbardziej znany obraz Gustava Klimta, zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie w 1908 roku i pochodzący ze "Złotego Okresu" jego twórczości, to "Pocałunek".Może być on uznawany za punkt graniczny pomiędzy sztuką tradycyjną a nowoczesną. Jest w nim i tradycja renesansowo - barokowa i zapowiedź kubizmu. Kobiecość podkreślają złote i srebrne akordy.
Twarz kobiety jest bardzo proporcjonalna i stwarza wrażenie realności. Obie postaci, kobieta i mężczyzna okryte są barwnymi szatami o bogatej fakturze, zdobionymi w mozaiki. Kobieca szata w mozaikę kół, kwiatów i łagodnych linii - symbole kobiecości, męska w mozaikę rombów. Obraz można oglądać w wiedeńskim muzeum Belvedere.

Klimt - postać nieco tajemnicza, to zarazem jeden z największych prowokatorów w historii malarstwa nowoczesnego i artysta o wielkiej mocy twórczej, który z pasją poświęca się sztuce. Jego geniusz rozwija się w chylącym się ku upadkowi Cesarstwie Austro-Węgierskim, w szczególnej atmosferze Wiednia końca wieku. Umiera 06 lutego 1918r.

Drzewo Życia


Oczekiwanie


Spełnienie


fragment Wzburzona Woda


fragment Wzburzona Woda


fragment Macierzyństwo


Danae


fragment Pocałunek


fragment Wzburzona Woda


fragment Węże Wodne


Fragment Pocałunek


Dama w kapeluszu


Dziewice


Już od dawien dawna twórczość Gustava Klimta przypadła mi do gustu
jednak dopiero teraz mam zamiar zmienić swoje "arcydzieła" na ścianach na reprodukcje Klimta.
Pół weekendu spędziłam na poszukiwaniach odpowiednich formatów i motywów.
Zwyciężyło: Drzewo życia, Macierzyństwo i Pocałunek
Widziałam też całkiem ciekawe prace z Decoupage z motywami reprodukcji, kto wie czy i ja nie powtorzę :)))

Brak komentarzy: